audycje-video

Blog

Numer 5 – Kryzys

To nie tak miało być – Kryzys

72 strony, oprawa miękka foliowana, format B5

Opis

W numerze znajdziecie Państwo artykuły o rzeczywistym znaczeniu kryzysów w naszym życiu osobistym i małżeńskim oraz o tym, jak sobie z nimi radzić; o znaczeniu sakramentu małżeństwa i działaniach Kościoła wobec osób i małżeństw kryzysujących. A także artykuły o roli wyobraźni w budowaniu stereotypów na temat wspólnego życia mężczyzny i kobiety i o tym, co może z tego wyniknąć, o zazdrości, nieudanym seksie i jego przyczynach, eurosierotach i bardzo ciekawe 2 artykuły na temat mieszkania przed ślubem.

Spis treści

Siła sakramentu małżeństwa – O. Ksawery Knotz OFMCap
Będąc w małżeństwie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co oznacza i w czym przejawia się sakramentalność związku małżeńskiego. Autor w krótki i jasny sposób wyjaśnia, w czym tkwi wyjątkowość i siła sakramentu małżeństwa.

Kościół w sprawie kryzysów małżeńskich – Ks. Marek Urban
Autor przedstawia konkretne działania, jakie wykorzystywane są przez Kościół wobec kryzysujących osób, małżeństw, małżeństw niesakramentalnych i rodzin. Podkreśla rolę dojrzałej wiary, która nie stoi na przeszkodzie poszukiwania specjalistycznej pomocy.

Nie daj się ugotować – Ks. Wiesław Błaszczak SAC
Posługując się ciekawą metaforą, autor pokazuje, co może się dziać z małżeństwem jeżeli unika kryzysów oraz, że kryzys jest w stanie zmienić dotychczasowy sposób myślenia i działania.

To nie tak miało być… – KRYZYS – Wywiad z Lucyną Lipman
Wywiad na temat przyczyn różnych sytuacji kryzysowych w relacji kobiety i mężczyzny, sposobów radzenia sobie oraz tego, co może się stać, gdy nie przepracuje się kryzysu w związku.

I żyli długo i szczęśliwie… – Katarzyna Litwińska-Rączka
Autorka opisuje, na czym polega sytuacja kryzysowa, jak możemy na nią reagować, wymienia rozwojowe kryzysy małżeńskie oraz daje praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z kryzysem, który wcześniej czy później się pojawi.

Na ile kryzys jest szansą? – Elżbieta Trubiłowicz
Czy lepiej, żeby konflikt w związku był, czy też żeby go nie było? Czy możliwe jest wzajemne poznanie się bez konfrontacji poglądów? W jaki sposób kryzys może być szansą? W artykule można znaleźć odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Kryzys małżeński czy konflikt wyobrażeń? – Krystyna Sztuka
Opierając się na wieloletnim doświadczeniu zawodowym, autorka pisze o odmienności wyobraźni kobiety i mężczyzny, podkreślając, jak różne mogą być wyobrażenia o płci przeciwnej i o wspólnym życiu w małżeństwie. Przedstawia także, jak kształtuje się nasza wyobraźnia i jak radzić sobie ze stereotypami, które ją wypełniają.

Słownik żon dla mężów i mężów dla żon.
Czy wypowiedzi żony odczytywać dosłownie? Czy wiem, co kryją w sobie słowa męża? Kilka krótkich zdań, których znaczenie może nas zaskoczyć.

Nieudany seks
To, co warto wiedzieć, żeby uniknąć niepotrzebnego napięcia w sferze seksualnej.

Zazdrość – Jakub Kołodziej
Zazdrość może scalać związek, ale może też wymknąć się spod kontroli i uczynić życie koszmarem. Po czym poznać przekroczenie granic zdrowej zazdrości w związku i na czym polega zazdrość patologiczna?

Mieszkanie przed ślubem – Aneta Lutomska
Autorka podaje powody, dla których młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wspólne mieszkanie przed ślubem, oraz konsekwencje takiej decyzji.

Kohabitacja przedmałżeńska w świetle badań naukowych – oprac.: Iwona Ulfik-Jaworska
Krótkie przedstawienie wyników ostatnich badań naukowych, dotyczących wspólnego zamieszkiwania przed ślubem.

Eurosieroty – Ks. Marek Maj
W artykule jest mowa o obecnym w Polsce trendzie wyjeżdżania za granicę do pracy. Autor opisuje motywy takich wyjazdów oraz ich wpływ na życie małżeńskie i rodzinne.

Niechęć do współżycia – Anna i Łukasz
„(…) Żyliśmy niby razem, ale nie wychodziły nam ani rozmowy, ani gesty czułości. Pojawiła się rana pod hasłem »współżycie« i na ten czas wydawała się chorobą nieuleczalną. Chorobą, która siała spustoszenie w każdym wymiarze naszej relacji (…).”

Znaczenie przeszłości – Justyna i Kamil
„(…) Całe nasze dotychczasowe życie, zanim wzięliśmy ślub, wnieśliśmy jako posag w nasze małżeństwo (…).”

Czy na kryzys może być za późno? – Beata
„(…) Coraz częściej zaczęłam reagować złością, wymówkami, pretensjami, oskarżeniami, obrażaniem się. Przestałam liczyć na to, że Bartek wróci do mnie emocjonalnie; zepchnęłam miłość do niego na samo dno serca (…).”

Byłam zazdrosna o męża… – Dorota i Jacek
„(…) Uczucie zazdrości, jakiego wcześniej nigdy nie doświadczyłam, mieszało się z poczuciem krzywdy, poniżenia, z rozczarowaniem, ze złością, z gniewem, niedowierzaniem (…).”

Kup ten numer w naszym sklepie

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

17 − five =