audycje-video

Blog

Numer 4 – Dzieci są najważniejsze?

Dzieci są najważniejsze

72 strony, oprawa miękka foliowana, format B5

Opis

Co dzieje się z rodziną, kiedy dziecko uważane jest za najważniejsze?
Polecamy ciekawy wywiad ze znanym psychoterapeutą Krzysztofem Klajsem, odwracający niejeden schemat myślenia o wychowaniu. O. Ksawery Knotz pisze o nauczaniu Kościoła w sprawie ilości dzieci. W 4 nr. znajdziecie także Państwo artykuły o nadopiekuńczości, o korzystaniu przez dzieci z komputera i Internetu, o mitach i przekonaniach na temat wychowania, o uczuciach i potrzebach dziecka.

Spis treści

Rzecz o hierarchii relacji w rodzinie chrześcijańskiej – Ks. Maciej Warowny
Analiza fragmentów Pisma Świętego, dotyczących wychowania, ukazująca właściwą hierarchię relacji w rodzinie i ustanowiony przez Boga cel wychowania.

Kościół w sprawie ilości dzieci – O. Ksawery Knotz OFMCap
Czy jako wierzące małżeństwo musimy mieć dużo dzieci? Artykuł przedstawia naukę Kościoła w kwestii ilości dzieci w rodzinie.

Kara czy konsekwencja? – Ks. Piotr Kieniewicz
Czy jako rodzice i wychowawcy dostrzegamy różnicę między karą za zachowanie a konsekwencjami postępowania? Artykuł podejmuje tematykę zasadniczego celu wychowania młodego człowieka, sposobów wychowania oraz związanych z tym wymagań i granic, odwołując się zarówno do życia, jak i do Biblii.

W pajęczynie powinności – Ks. Wiesław Błaszczak SAC
Ciekawe ujęcie tematu powinności rodzicielskich, w jakie często wikłają się rodzice, ulegając współczesnym trendom kulturowym i pomijając istotę wychowania. Autor posługuje się obrazową metaforą, zwracając uwagę na obecne w świecie pułapki powinnościowe rodziców.

Rodzicielstwo po ludzku niemożliwe – Paulina Bednarz-Łuczewska
Interpretacja rodzicielstwa odwołująca się do teologii ciała Jana Pawła II, a także do realnych doświadczeń wielu rodziców. Autorka podkreśla ważność sakramentu małżeństwa, dzięki któremu małżonkowie otrzymują łaski potrzebne do tego, żeby sprostać swojemu rodzicielstwu wydającemu się w wielu sytuacjach przerastać ludzkie możliwości.

Dzieci są najważniejsze? – Wywiad z Krzysztofem Klajsem
Rozmowa o tym, co dzieje się w rodzinie, gdy rodzice uznają dziecko za najważniejsze; a także o tym, jak dziecko przeżywa rozwód swoich rodziców, co to jest nadopiekuńczość i czego dziecko tak naprawdę potrzebuje.

Nadopiekuńczość – Jakub Kołodziej
Czy jestem nadopiekuńczym rodzicem? Łatwiej zobaczyć to u innych niż u siebie. Nadopiekuńczość to troska o siebie, wyrażająca się w zniewalaniu dziecka, rodząca poczucie winy i agresję.

Kiedy między rodzicami się nie układa… – Renata Komajda-Wójcik
Psychologiczna analiza reakcji dziecka na sytuację, gdy między jego rodzicami występują napięcia i konflikty. Autorka opisuje samopoczucie dziecka, przedstawia pojawiające się u niego objawy psychiczne i psychosomatyczne oraz daje wskazówki, jak rodzice mogą zachować się wobec dziecka w przypadku nieporozumień małżeńskich.

Dziecko przed komputerem – Iwona Ulfik-Jaworska
Omówienie zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci w wyniku niekontrolowanego korzystania przez nie z komputera i Internetu. Opierając się na swoim zawodowym doświadczeniu i badaniach naukowych, autorka wskazuje też sposoby, dzięki którym rodzice mogą zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo w korzystaniu z Internetu.

Żeby moje dziecko miało lepiej niż ja – Ewa Krupińska
Nawiązując do obecnego w rodzicach pragnienia, żeby ich dzieciom było w życiu dobrze, autorka podejmuje problematykę częstych wyobrażeń rodziców dotyczących szczęścia ich dzieci. Czerpiąc z doświadczenia swojej pracy zawodowej, wymienia też czynniki, które o szczęściu rzeczywiście decydują, i ukazuje ich rozdźwięk z niektórymi naszymi wyobrażeniami na ten temat.

Mity i przekonania o wychowaniu Co tak naprawdę może się kryć pod naszymi przekonaniami dotyczącymi wychowania?

To, co dziecko często czuje, a czego nie mówi Wypowiedzi dzieci na temat sytuacji, jakie zdarzają się w domu.

Babcia i dziadek na wagę złota – Ks. Marek Maj
Artykuł mówi o właściwej roli babci i dziadka w rodzinie. Autor pokazuje, co może się zdarzyć, gdy dziadkowie przekraczają zakres swoich kompetencji, ingerując w sprawy wychowawcze nowej rodziny. Jednocześnie podkreśla, jak bardzo są ważni dla swoich dorosłych dzieci i wnuków.

Brak konsekwencji
„(…) Nieraz wywierałam naciski na Jacka, żeby był bardziej wyrozumiały, tolerancyjny. Piotruś był przecież jeszcze taki malutki. W miarę jak podrastał, nasze życie zaczynało zmieniać się w koszmar (…)”.

Nietypowy skarb
„(…) Stopniowo uczymy się poruszać w gąszczu przepisów, zdobywamy kolejne orzeczenia i opinie, które pomogą naszemu dziecku w terapii i ułatwią dostęp do specjalistycznej opieki (…)”.

Czy jestem dobrym rodzicem?
„(…) Byłam zmęczona swoim macierzyństwem, gdyż często wychodziło na to, że cokolwiek zrobiłam – pozwoliłam na coś, zabroniłam, przytuliłam, ubrałam, nakarmiłam, i tak ostatecznie było to złe. Zawsze znajdował się ktoś, kto nie był zadowolony z mojego postępowania: któreś z dzieci, mąż, rodzice, teściowie, znajomi, ja sama (…)”.

Ubierz mu czapkę, bo się przeziębi
„(…) Bardzo mocno sprzeciwiam się, kiedy rodzice mojego męża negatywnie oceniają go i krytykują, często niesłusznie i bezmyślnie, przy naszych dzieciach, podważając w ten sposób szacunek, jaki należy się nam jako rodzicom (…)”.

Kup ten numer w naszym sklepie

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

12 − eight =