Numer 10 – Kobieta/Mężczyzna
Kobieta/Mężczyzna
74 stron, oprawa miękka foliowana, format B5
Opis
Być kobietą lub być mężczyzną to niby oczywistość. Jak się jednak okazuje, nie jest to do końca takie proste ani oczywiste. Obecnie dużo jest zamieszania i zamętu wokół tych pojęć. „Mężczyźni mają lepiej, idą do pracy, a potem nic już nie robią”; „Facet ma większe niż kobieta społeczne przyzwolenie na różne zachcianki”; „Kobieta albo jest zagonioną kurą domową, albo podziwianą bizneswoman, której życie osobiste, jeśli je ma, najczęściej wymaga posklejania. Może być jeszcze kulturalną prostytutką. Nie chcę być żadną z nich!”; „Kobiecie to dobrze – nie musi być odważna ani silna, może płakać”. Takie myślenie nie jest odosobnione, a najczęściej rodzi frustrację i niezadowolenie z własnego życia i posiadanej płci. Jaka jest istota różnicy między kobietą a mężczyzną, o geniuszu kobiety, o seksualizacji kobiet w mediach, o wychowaniu seksualnym dzieci, o małżeńskiej grze.
Spis treści
Stworzył mężczyznę i niewiastę – Mieczysław Guzewicz
Analiza tekstów biblijnych z Księgi Rodzaju o stworzeniu człowieka, wyjaśniająca sens stworzenia go jako mężczyznę i kobietę. Autor dokonuje także ciekawej interpretacji fragmentów Księgi Pieśni nad pieśniami, podkreślającej inność patrzenia kobiety na mężczyznę i mężczyzny na kobietę.
Duchowość małżeńska – O. Ksawery Knotz OFMCap
Czy wiemy, jak i w czym przejawia się duchowość małżeńska? Odwołując się do nauki Kościoła, autor wyjaśnia, kiedy można mówić o duchowości małżeńskiej i na czym polega rozwój duchowy małżonków.
Gender, czyli kto zostanie kozłem ofiarnym – Ksenia Kopystyńska
Autorka omawia zjawiska, w wyniku których określenia „kobiecość” i „męskość” zatraciły swoją jednoznaczność. Pisze o założeniach ruchu feministycznego i ideologii gender, których pojawienie się wywołało zmiany w psychologicznym, kulturowym i fizycznym wizerunku kobiety i mężczyzny.
Nowy feminizm – Marzena Szczepkowska
Czy nurt nowego feminizmu ma coś wspólnego ze starym feminizmem? Autorka przedstawia założenia nowego feminizmu, nawiązując do nauki Jana Pawła II, który był jego prekursorem.
Wywiad z Jackiem Pulikowskim – Miłość oraz odpowiedzialność
Rozmowa o istocie męskości i kobiecości; o tym, jak odnaleźć się w rolach wynikających z płci; o sile i tajemnicy bycia mężczyzną i bycia kobietą.
Być kobietą – Krystyna Sztuka
Autorka pisze o trudnościach związanych z akceptacją siebie: skąd się biorą, jak można sobie z nimi poradzić, jak kobieta może siebie polubić. Wyjaśnia, co wpływa na budowanie obrazu siebie oraz na kształtowanie poczucia własnej wartości, opisuje współczesne wzorce kobiety i mężczyzny, a także ich wpływ na nasz sposób myślenia i postępowania.
Seksualizacja kobiet w mediach – Iwona Ulfik-Jaworska
Autorka jasno i precyzyjnie pokazuje, na czym polega seksualizacja w mediach nie tylko młodych kobiet, ale również dziewcząt, mężczyzn i dzieci. Pisze o wpływie zjawiska seksualizacji na rozwój i zachowanie młodych ludzi, a także dojrzałych kobiet i mężczyzn, oraz o jej skutkach.
Wychowanie seksualne dzieci – Katarzyna Litwińska-Rączka, Jakub Kołodziej
Jak rozmawiać z dziećmi o płciowości i seksualności? W jaki sposób odpowiadać na ich pytania dotyczące seksualności? Co zrobić, kiedy dziecko zastanie rodziców podczas współżycia seksualnego? Autorzy odpowiadają na te i inne pytania związane z kształtowaniem się tożsamości płciowej dziecka.
O psychoterapii bliżej
O czym w gabinecie terapeutycznym rozmawiają kobiety, a o czym mężczyźni?
Rozmowa z Krystyną Sztuką
Krótka rozmowa o tym, na czym polega i jak przebiega terapia osób przeżywających trudności m.in. z akceptacją własnej tożsamości płciowej.
Małżeńska gra – Jakub Kołodziej
Odwołując się do swojego doświadczenia terapeutycznego, autor prosto i przystępnie wyjaśnia, jak dbać o relację w małżeństwie, jaki wpływ na związek mają doświadczenia z dzieciństwa i z małżeństwa, co to jest zasada równowagi i jak błędne koła zamieniać w spirale dobra.
O różnicach, które łączą i dzielą – Agnieszka i Jakub Kołodziejowie
Jak zrozumieć kobietę? Dlaczego mężczyzna nie słyszy kierowanych do niego próśb? Jak rozmawiać ze sobą w małżeństwie, żeby się dogadać? Krótkie komentarze do typowych zachowań małżonków.
Najpierw śniadanko – Aleksandra
„(…) Choć czasem trudno połapać się w tym męskim świecie, małżeństwo jest przygodą mojego życia. Stare pamiętniki z początków zakochania czytam z zapartym tchem, ale czuję, że teraz jestem jeszcze bardziej zakochana (…).”
Brak komentarzy.