audycje-video

Blog

Numer 2 – Mistyka seksu

https://www.youtube.com/watch?v=QsrLF2o8008

64 strony, oprawa miękka foliowana, format B5

 Opis

O pięknie i istocie seksualności człowieka.
W drugim nr. znajdziecie Państwo artykuły o doświadczeniu bliskości w życiu seksualnym, o pięknym i ciągle mało słyszanym nauczaniu Kościoła o seksualności człowieka. Umieściliśmy bardzo ciekawy wywiad z O. Ksawerym Knotem i jego 3 artykuły na temat etyki życia seksualnego. Podjęliśmy również tematykę zdrady i co robić po zdradzie.

Spis treści

Erotyka w Biblii – ks. Jacek Wróbel SAC
Ciekawa interpretacja motywów erotycznych, jakie możemy znaleźć w Biblii. Autor, wybierając fragmenty z Pisma Świętego, mówiące o ludzkiej seksualności, przybliża nam ich kontekst i znaczenie. Pokazuje też, w jak subtelny sposób Biblia mówi o seksie i seksualności, podkreślając piękno, godność i umiłowanie całego człowieka przez Boga.

Kościół w sprawie seksu – ks. Marek Urban
Odwołując się do dokumentów kościoła, teologii ciała Jana Pawła II, a także ostatnich publikacji oraz działań duchownych i świeckich, autor ukazuje jak wiele Kościół powiedział na temat istoty seksualności człowieka.

Ciało, płeć i seksualność według Jana Pawła II – Dariusz Radziechowski
Analiza nauki Jana Pawła II o ludzkiej cielesności i płciowości, których tematykę papież podejmował w tzw. „katechezach środowych”.  Autor wyjaśnia istotę teologii ciała, ujmującą relacje między mężczyzną i kobietą nie w oparciu o zakazy, ale jako coś pięknego i dobrego.

„Pragnienie jak bańka mydlana „Czy kobieta może się kochać, bo ma ochotę? (…) Czy seks może być źródłem przyjemności? (…)”

Kto pożądliwie patrzy na kobietę… – O. Ksawery Knotz OFMCap
Czy wiemy o dwóch znaczeniach pojęcia „pożądanie” i o tym, jak ich rozróżnienie jest ważne dla relacji małżeńskiej, a zwłaszcza dla żon? Przytaczając znany fragment Pisma Świętego, autor pokazuje, jak często jest on niewłaściwie rozumiany i błędnie interpretowany. Jednocześnie wyjaśnia rzeczywiste znaczenie słów Jezusa.

Czy stosunek przerywany jest grzechem? – Wywiad z O. Ksawerym Knotzem OFMCap
Rozmowa o akcie małżeńskim; o tym, czy po stosunku przerywanym trzeba iść do spowiedzi, o małżeńskich lękach, dylematach i poczuciu grzeszności związanych z życiem seksualnym.

Mistyka seksu – O. Ksawery Knotz OFMCap

Czy seks i mistyka mają ze sobą coś wspólnego? Nowa interpretacja Księgi Pieśni nad pieśniami, zmieniająca dotychczasowe spojrzenie na miłość cielesną małżonków. Autor ukazuje piękno seksualności człowieka, które wyraża się w doznaniach zmysłowych, emocjonalnych, jak i również duchowych.

Spanie nago „Ten dotyk mojego męża jest zupełnie inny niż dotknięcie jego dłoni w czasie naszego aktu małżeńskiego (…).”

W drodze, czyli o moralności w seksie – O. Ksawery Knotz OFMCap
Czy jest tak, że jesteśmy albo zbyt zasadniczy i pruderyjni, albo zbyt wyzwoleni i liberalni, jeśli chodzi o seks? Czy musimy mieć jasną odpowiedź „tak” lub „nie” na wyjaśnienie każdej sprawy w naszym życiu? Artykuł pokazuje, że takie myślenie nie jest prawdziwe, gdyż jest bardzo skrajne. Wyjaśnia, że nasze życie to droga, podczas której zmienia się nasz sposób myślenia i postrzegania różnych aspektów życia.

Oczekiwania seksualne – Aneta Lutomska
Skąd biorą się nasze oczekiwania, wyobrażenia i fantazje seksualne? Czy fakt, jak zostaliśmy wychowani, wpływa na nasz seks? Jaka jest rola kultury i mediów w kreowaniu naszych pragnień seksualnych? Autorka odpowiada na powyższe i inne pytania dotyczące sfery seksualnej.

Proste jak kochanie – Justyna i Paweł Kopyccy
Przytaczając nauczanie Jana Pawła II, zwłaszcza fragment interpretujący zdanie z Pisma Świętego, mówiący o tym, że mężczyzna „(…) łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem”, a także odwołujący się do pojęcia „czystości serca”, autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie, czy współżycie seksualne jest czymś zwyczajnym, nieskomplikowanym i naturalnym.

Watro czekać „Bez żadnych obaw, lęków; wewnętrznych, moralnych »zgrzytów« wchodzę całą sobą w bliskość i seks, i co więcej czuję się przy tym w jakimś sensie wyróżniona (…).”

Zdrada – Mirosława Majerowicz-Klaus
Opierając się na praktyce wieloletniej pracy z małżeństwami, które doświadczyły problemu zdrady, autorka opisuje, czym jest zdrada w małżeństwie, dlaczego i kiedy może do niej dojść, jakie uczucia towarzyszą osobom zdradzonym i zdradzającym. Pokazuje, jak można wyrwać się ze zdrady, jak może zachować się zdradzony współmałżonek i że po zdradzie możliwe jest jednak odbudowanie swojego małżeństwa.

Zdrada i co dalej… – Jakub Kołodzie
Odwołując się do doświadczenia psychoterapeutycznego, zdobytego w pracy z małżeństwami po zdradzie, autor pokazuje częste błędy popełniane przez małżonków, podaje konkretne wskazówki, co robić po zdradzie, jak radzić sobie z pojawiającymi się uczuciami, jak rozmawiać, jak dalej żyć.

Ślad raju „Oboje zrozumieliśmy, że akt małżeński jest szczególnym, wyjątkowym czasem dla naszej miłości, którego nic nie może zastąpić (…).”

Kup ten numer w naszym sklepie

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

twelve + thirteen =