audycje-video

Blog

Numer 12 – Strata

Zblizenia_12_okladka

Stron 68, oprawa miękka foliowana, format B5

Opis

12 numer „Zbliżeń” jest poświęcony tematyce straty, cierpienia, umierania, żałoby. O stracie dziecka poczętego, o sytuacji prawnej dotyczącej pochówku dzieci nienarodzonych, o „niewysłuchanych” modlitwach próśb

Spis treści

Czy Bóg jest wszechmogący? – Rozmowa z ks. Adamem Lewandowskim
Rozmowa o cierpieniu i procesie przeżywania go. Dlaczego na świecie jest cierpienie? Jaki jest jego sens? Dlaczego Bóg nie wysłuchuje naszych próśb? Czy jest wszechmogący?

Bóg po stracie – Ks. Wiesław Błaszczak SAC
Rozważania na temat straty prowadzone z perspektywy doświadczającego jej człowieka i Boga.

Kościół w sprawie pogrzebu dzieci po poronieniu – Ks. Marek Urban
Czy dziecko utracone w wyniku poronienia można pochować? Jakie są przepisy Kościoła katolickiego w tej kwestii? Jakie dokumenty są wymagane? Autor odpowiada na powyższe pytania, odwołując się do przepisów prawa kanonicznego i sytuacji prawnej w Polsce.

O umieraniu, śmierci i żałobie – Wywiad z o. Filipem Buczyńskim OFM
Rozmowa o cierpieniu, śmierci i przeżywaniu żałoby. Jak pogodzić się ze śmiercią dziecka? Jak żyć, gdy najdroższa osoba umiera? Jak towarzyszyć umierającemu podczas ostatnich chwil jego życia?

Nietypowe żałoby – Elżbieta Trubiłowicz
Co to jest nietypowa żałoba? Kiedy można o niej mówić? Autorka wskazuje też czynniki, które mogą pomóc w jej przeżyciu.

Strata dziecka poczętego – Aneta Lutomska
Autorka opisuje między innymi: co przeżywają rodzice po stracie dziecka, na którego narodziny czekali; jak śmierć mającego urodzić się brata lub siostry przeżywa żyjące rodzeństwo; jak można pomóc rodzicom po stracie poczętego dziecka, jak rodzice mogą pomóc swoim żyjącym dzieciom pogodzić się ze śmiercią brata lub siostry.

Śmierć – granice wyobraźni – Krystyna Sztuka
Autorka wyjaśnia, dlaczego śmierć wymyka się granicom naszej wyobraźni, odwołując się do psychologicznych uwarunkowań wyobraźni człowieka, współczesnej kultury oraz natury oddziaływania mediów.

Syndrom poaborcyjny – Rozmowa z Andrzejem Winklerem
Rozmowa o skutkach aborcji w życiu osób, które jej dokonały; o tym, jak można pomóc takim osobom i jak radzić sobie po doświadczeniu traumy.

Warto wiedzieć – Jak umiera ciało? – Ks. Jan Kaczkowski
Jakie są oznaki zbliżającej się śmierci? Kiedy trzeba być szczególnie wrażliwym na to, co dzieje się z osobą, która zbliża się do śmierci? Jak nie przeoczyć procesu odchodzenia z tego świata bliskiej nam osoby?

Prawdziwe dzieci, nie aniołki – Katarzyna i Dariusz
„(…) Dnia 8 lipca przyszedł na świat Antoś. Pamiętam, że na początku, kiedy brałam go w ramiona i karmiłam, płakałam rzewnymi łzami. Nawet nie ze szczęścia. Płakałam z tęsknoty za Natanielem. Dopiero, kiedy miałam w ramionach dziecko, gdy czułam jego bliskość, zrozumiałam, ile straciłam. Opłakiwałam te wszystkie chwile, kiedy nie dane mi było karmić i tulić naszego pierwszego synka (…).”

Umierałam kawałek po kawałku – Joanna
„(…) Było mi niezwykle ciężko i wiedziałam, że gdy tylko zamkną się za mną drzwi, wybuchnę płaczem. Tak się stało. Personel ze stoickim spokojem przeczekał moją niedyspozycję. Być może był przyzwyczajony do różnych reakcji pacjentek. A ja oczekiwałam pocieszenia, kilku słów, że wszystko będzie dobrze. Niestety, nie doczekałam się. Wypisano mnie kilka godzin po zabiegu (…).”

Kup ten numer w naszym sklepie

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

eighteen − eleven =